NATO Alliance Ground Surveillance CORE SOFTWARE-ONLY PACK (NATO AGS CSOP) – Krok Do Nastepnej Fazy Projektu
Kolejny, istotny milowy krok został osiągnięty przy budowie systemu NATO AGS CSOP. Spółka PIT RADWAR SA, która realizuje prace związane z zaprojektowaniem i wytworzeniem oprogramowania AGS CSOP ukończyła budowę laboratorium do zadań związanych z opracowywaniem i testowaniem kolejnych wersji zamówionego przez NAGSMA oprogramowania.
Oprogramowanie będzie się składać z dwóch głównych elementów:
- AGS CSOP Serwer.
- AGS CSOP Klient.
AGS CSOP przeznaczony jest dla operatorów/analityków, którzy znajdują się poza głównym systemem AGS Core, ale ich zadania wymagają dostępu do danych gromadzonych przez AGS Core. Byliby to oficerowie w dowództwach szczebla operacyjnego SZ oraz ośrodki odpowiedzialne za rozwój i przygotowanie tzw. świadomości sytuacyjnej państw członkowskich NATO. Ukończenie oprogramowania AGS CSOP, jest kluczowym elementem, który umożliwi zdalne wykorzystanie danych o celach, gromadzonych przez system AGS. Jest to ważny element w dążeniu do uzyskania przez cały system AGS gotowości operacyjnej.
Głównym przeznaczeniem oprogramowania AGS CSOP Klient, oprócz przeglądania informacji zawartych w bazie danych AGS, będzie, możliwość opracowania nowych produktów rozpoznawczych, co jest ważnym elementem w procesie podnoszenia świadomości sytuacyjnej.
Oprogramowanie CSOP Serwer zapewni systemowi AGS CSOP funkcje administracyjne oraz bezpieczeństwo dostępu i przekazywania informacji.
W drugiej dekadzie lutego 2020 r. w laboratorium AGS CSOP (w PIT-RADWAR) miało miejsce finalne osadzenie oprogramowania SMARF wykonane przez inżynierów Kongsberg Defence & Aerospace z Norwegii. Umożliwi ono rozpoczęcie rzeczywistych i pełnych testów oprogramowania wytworzonego w PIT-RADWAR w zakresie wymiany dedykowanych danych o założonych strukturach, które wynikają z przyjętych w projekcie standardów i norm.
PIT-RADWAR S.A. jest jednym z czołowych dostawców urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Produkty PIT-RADWAR S.A. znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP a także na wyposażeniu armii zagranicznych. PIT-RADWAR dużą wagę przywiązuje do współpracy międzynarodowej. Do grona współpracujących organizacji należą m. in. Thales-Raytheon Systems, Kongsberg Defence & Aerospace